вторник, 26 януари 2010 г.

„Живота в Добрич през погледа на младите хора” - фотоизложба

Сдружение „Международен институт по мениджмънт” с подкрепата на Висше училище „Международен колеж” и Художествена галерия - Добрич организират фотоизложба на тема „Живота в Добрич през погледа на младите хора”. Откриването й ще се състои на 27 януари 2010 г. от 17:00 ч. в Художествена галерия град Добрич.
Изложбата се организира като част от дейностите по проект „Училището днес: модерна работилница за млади таланти”, финансиран от Европейския социален фонд и Република България по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Представените снимки са дело на млади фотографи от Профилирана гимназия по туризъм и предприемачество "Райко Цончев", Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски", Природо-математическа гимназия "Иван Вазов", Хуманитарна гимназия "Св. Св. Кирил и Методий", СОУ "П.Р. Славейков" и СОУ "Димитър Талев". Всички те са представители на Клуб „Дигитална фотография и видеооператорство” и от началото на учебната година се учат да отразяват различните аспекти на живота чрез способите на дигиталната фотография.
Представянето на изложбата е следствие на проведен в началото на годината фотоконкурс сред членовете на клуба, чиято цел е да стимулира творческата сетивност и провокира гражданската чувствителност и активност на младите хора към случващото се в град Добрич. Снимките са подбрани от преподавателите на клуба Любен Желязков и Стефан Стефанов, а оценката на най-добрата фотография ще се осъществи чрез гласуване от всички посетители на изложбата. За победителя в конкурса организаторите са предвидили и материална награда, която ще бъде връчена при закриването на изложбата на 05 февруари 2010 г.





понеделник, 25 януари 2010 г.

ИЗЛОЖБА „СЛЕД 20 г.- СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ РЕАЛИЗЪМ ”


При зараждането си, в началото на миналия век социалистическият реализъм е само едно от теченията в културния живот на Русия. След 1917г. Съветската власт прави всичко възможно да го наложи и утвърди. Заявявайки, че се опира на традициите на критическия реализъм, руското народно творчество и передвижниците, соцреализмът проявява нетърпимост към инакомислещите.
Соцреализмът влиза в конфликт със съвременното си западноевропейско изкуство, което е обвинено от него във "формализъм", "субективизъм" и "упадъчен натурализъм". Направленията експресионизъм, кубизъм, футуризъм и други, са определяни като упадачни и реакционни. От художникът се изисква социална ангажираност и пресъздаване на сюжети определени от партийното ръководство на държавата.
В България основните теми са "Съветската армия", "Антифашиската съпротива" и "Трудовото ежедневие". Силно развитие получават монументалната скулптура и архитектура, където се проявяват отчетливо тенденции към гигантизъм. Като образци в архитектурата могат да се посочат Монументът на връх Бузлуджа и Мавзолеят на Георги Димитров. Тоталитарните режими използват изобразителното изкуство за утвърждаване култа към личността. В епохата на социализма се създават безброй произведения възвеличаващи Ленин, Сталин, Георги Димитров, Тодор Живков, Николае Чаушеску и др.
Десетилетия наред се създаваше живопис, графика скулптура, от които лъхаше на заводски корпуси и пушеци , мощни трактори, порещи плодната българска земя, комбайни, събиращи плодовете й, весели работници и текезесари, вдигнали лозунги за високи добиви, ентусиазирани тълпи с ликовете на партийни лидери. Имаше заклеймени фашисти и партизански жертви, имаше митинги и тържествени сборове, монументални портрети на лидери на Коминтерна, СССР, БКП.
Колекцията, която сме подбрали от фонда на ХГ представя именно този период от развитие на изобразителното изкуство в нашата страна. Творбите са едни от най-емблематичните на тази тема във фонда на галерията. Това , че колекцията е попълвана активно точно във времето на социализма обяснява наличието и количеството на тези творби. Те излизат за пръв път от хранилищата за да напомнят за един отминал, забравен вече период от нашето минало. Голяма част от творбите носят отпечатъка на онова време, но не всички художници са се съобразявали с изискванията на Партията и успешно заобикалят „спуснатите”теми. Пример за това са художниците Енчо Пиронков, Георги Божилов и Петър Дочев, които дори и в тези работи се вижда техния различен подход към темата, а на по-късен етап от творчеството им тези теми отсъстват въобще.
В ХГ по-голяма част от колекцията е със свободна тематика и сюжет. Притежаваме чудесни образци на най-известните художници работещи по онова време, без сюжетите в тах да са партийно ангажирани и те могат да се видят в постоянната експозиция.
Имената и фактите, свързани с т. н. СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ РЕАЛИЗЪМ са много. Темата и след 20 години е все още твърде болезнена за голяма част от хората. Изложбата е повод след толкова много време по-скоро за умилително снизходителни усмивки, а би трябвало - за тъжното справедливо осмисляне на време, погълнало живота и възможностите на поколения интелигентни и талантливи българи. Как гледаме на това изкуство от разтояние на времето, има ли нещо от което да се възхитим или поучим, или все още се страхуваме да признаем и дискутираме съществуването на това течение в изкуството ? Възникват много въпроси гледайки тази експозиция, но без еднозначен отговор.



Петър Дочев - Сонди Долни Дъбник - 1967 г.


Ганчо Михайлов - Домостроителен комбинат - 1972 г.


Никола Г. Даскалов - Работници - трегери - 1974 г.


Лиляна Русева - Портрет на М. Върбанова - 1977 г.


Енчо Пиронков - Манифестация - 70-те г.


Бисера Прахова - Миньори след смяна - 1976 г.


Иван Петров - Посрещане на Червената армия - 1964 г.

понеделник, 18 януари 2010 г.

AMATERAS Annual Paper Art Exhibition 2010

The Art Studio AMATERAS in Sofia, Bulgaria, in partnership with CARTASIA, Italy, has the pleasure to launch series of international paper art events, first in Bulgaria and Italy, and afterwards in other countries.

After its successful first edition, showing 150 paper art works from 17 countries, the Art Studio AMATERAS has pleasure to announce this year’s exhibition/competition for paper art in 2D and 3D, created by artists from all over the world without restrictions of techniques, styles or materials. This exhibition is for small paper works (2D - no larger than A4 size and 3D no bigger than 15/15/20cm) and will be held from June 4 – July 4, 2009 at Art Alley Gallery, Sofia, Bulgaria. An international jury of selection will award cash prizes for AMATERAS - Best of Show Award, Young Artist Award, Innovation Award and Bulgarian Artist Award. Deadline for entries is March 31, 2010.

For more information and entry forms please see our website: www.amateras.eu

Or contact Daniela Todorova at: paperart@amateras.eu

четвъртък, 14 януари 2010 г.

Избрано от изложбите през 2009 г. Selected from the photo archive of the 2009 events.

Наред с колекциите от постоянната експозиция, в галерията през 2009 година бяха открити 28 временни изложби - тематични сбирки от фонда, самостоятелни представяния на български автори, творчески групи. Представяме избрани моменти от фотоархива от изложбения календар през 2009 година.
Along with the collections of the permanent exposition 28 temporary exhibitions were organized in 2009 at the gallery i.e. thematic collections presenting the art fond, solo exhibitions of Bulgarian artists and creative groups.
Some moments selected from the photo archive of the 2009 events.




Изложба "Преди и след" на Ивайло Петров




Представяне на книгата "Северен бряг" и фотоизложба на Юри Чарийски




Изложба на Дружеството на художниците - Добрич




Изложба на Ателие 13 Добрич




Изложба "Живот посветен на фотографията" на Тодор Кемилев




Изложба "Христо Господинов и приятели"




Изложба на Дона Стоянова, Елисавета Качулева и Стелиян Стоянов

сряда, 13 януари 2010 г.

Страници от архива


На 14 януари от 11.00 часа е представянето пред журналисти на поредното издание на галерията "Страници от архива"

вторник, 12 януари 2010 г.

Формуляри за участие

Можете да изтеглите формуляри за участие в изложбата на Алианц България в Художествена галерия - Добрич от този линк:

http://dox.bg/files/dw?a=567b06bc31

или от:
www.allianz.bg

Втори конкурс Национални награди за живопис, скулптура и графика на Алианц България

Културният проект на Алианц България “Национални награди Алианц България 2009-2010
за живопис, скулптура и графика” има за цел предоставянето на нови възможности за българските художници да покажат пред публика свои творби. По такъв начин ще се стимулират техните творчески импулси за създаването на нови художествени произведения и ще се обогати съкровищницата на съвременното българско изкуство.
Организаторите са предприели действия за осъществяване на изложба в чужбина , на която да бъдат показани наградените творби и каталог с всички наградени автори и участници в заключителната изложба през 2010 г.

ФОРМА НА ПРОЕКТА:
В продължение на две календарни години 2009 - 2010 на територията на страната съвместно с регионалните групи към СБХ се провеждат поредица от регионални изложби в градовете – Русе, Ямбол, Ловеч, Добрич, Стара Загора и София. Във всеки град се назначава определено от “Алианц България” жури, което присъжда по три награди, съответно по една в разделите живопис, скулптура и графика.
В края на 2010 година в гр. София се провежда заключителна изложба-конкурс, по време на която официално се връчват Големите награди на Алианц България за живопис, скулптура и графика.
Всички наградени и номинирани автори от шестте регионални изложби участват във заключителната изложба –конкурс Национални награди Алианц България 2009-2010 в София.

ОРГАНИЗАТОР:
Проектът се организира от “АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ” със съдействието на Централното ръководство и на съответните регионални групи на СБХ.

МЯСТО:
Регионални представителни изложби – Градските галерии в съответния център на региона
- Русе, Ямбол , Ловеч, , Стара Загора , Добрич и София
Национална изложба за Големите награди на Алианц България
- София СБХ ”Шипка 6”,

ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ: май 2009 –октомври 2010
2009 – регионални изложби
Май Русе - Градска галерия /14 май – 5 юни /
Включва Велико Търново, Разград, Търговище
за контакт: Володя Кенарев 0888 23 07 05, Антоний Софев 0888 99 56 17,
Елена Великова 082 82 17 35 , 0887 31 87 01
юни – Ямбол Градска галерия / 02 юли – 17 юли 2009/
включва Бургас, Сливен, Хасково
за контакт: Дона Неделчева 0896 95 90 57 (Александрина Игнатова 0898 57 90 53)
октомври- Ловеч Градска галерия /15 окт – 30 октомври /
включва Плевен, , Монтана, Видин, Враца
за контакт: Валентин Узунов 0888 84 46 90



2010 - регионални изложби
април - София СБХ, Галерия ”Шипка 6”
включва Перник, Благоевград, Кюстендил
за контакт: Марта Игнатова; тел: 846 71 13
Добрич - откриване 13 май – до 28 май 2010 г. , Художествена галерия
Изложбата ще продължи до 28 май
Събирането на творбите – на 10 май 2010 г.
включва Шумен, Варна, Силистра
за контакт: Евелина Ханджиева 0899 99 18 07, 058 60 22 15
юни- Стара Загора - Градска галерия
включва Казанлък, Пазарджик, Пловдив, Димитровград, Кърджали
за контакт: Димо Генов 0897 95 60 13, 042 62 28 43
1 октомври 2010 - заключителна изложба
БХ, Галерия ”Шипка 6”, София
за контакт: Марта Игнатова; тел: 846 71 13


УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ:
В конкурса могат да участват художници от цялата страна, работещи професионално в областта на живописта, графиката и скулптурата, които са родени или работят на територията на съответния град или регион.
Не се допускат за участие произведения на студенти или работи представени за дипломна защита.
Не се поставят ограничения по отношение на стилови предпочитания, тематичен и сюжетен избор, изразни средства, форма и начин на показване на произведенията.
/ Скулптурните творби да са изработени в траен материал /.
Творбите, които участват не трябва да бъдат обявени като собственост.
Организаторите си запазват правото да не приемат за участие творби, които не отговарят на статута на конкурса.
В Националната изложба –конкурс за Големите награди на Алианц България през октомври 2010 в София участват само наградените и номинираните автори от регионалните изложби от 2009 и 2010 г.
Във финалната изложба не може да участва наградена творба от регионална изложба.
Наградените творци участват с други свои творби по техен избор.
Всеки автор може да представи от една до три творби.
Препоръчителен формат:
за живопис до 200 х 200 см;
за графика до 80 х 120 см;
за скулптура до 200 х 200 х 200 см
Транспортните разходи са за сметка на участниците.
Организаторите не поемат разходите по транспортирането на творбите и не носят отговорност за загубени или повредени творби по време на транспортирането им до изложбата и обратно.
Всяка творба трябва да носи на гърба си следната информация:
Името на автора, точен адрес и телефон за връзка ;
Заглавие, техника, година, размер в сантиметри;
Формулярът за участие трябва да бъде попълнен на машина или на ръка с печатни букви. Подписването на формуляра означава съгласие с регламента на изложбата.
Прилагането на кратка творческа биография е задължително
/приложен формуляр с необходимите данни за участие в каталога / .
Организаторите си запазват правото да използват предоставената от авторите информация при изготвянето на каталог от изложбата. Организаторите имат право да репродуцират всяка творба само в каталога от изложбата
Организаторите издават каталог на два езика от Националната изложба-конкурс. Допуснатите за участие във финалната изложба автори получават безплатен екземпляр от него.

ЖУРИ:
Творбите се селекционират от компетентно жури - петчленно за регионалните изяви и седемчленно за Националната изложба-конкурс в София. В съставът на журито влизат задължително утвърдени художници -представители на съответния град/регион, творци и изкуствоведи определени от Алианц България, изкуствоведи и председател от страна на СБХ, София. Журито присъжда и обявява наградите непосредствено преди откриването на проявите.

Всички членове на журитата са различни за всяка изложба, освен представителите от страна на Алианц България.

Информация за не допуснатите за участие работи и мотивите на журито не се предоставя. Не приетите творби се връщат.

Резултатите от журирането ще бъдат обявени в сайта на Алианц България www.аllianz.bg , в бюлетина на СБХ и в регионалните групи на СБХ по места.

НАГРАДИ :
Парична награда - Наградата е откупуване на творбата, както следва
Регионални награди:
По една награда във всеки раздел за всяка регионална изложба
6 награди за живопис х 2000 лв.
6 награди за скулптура х 2000 лв.
6 награди за графика х 1000 лв.
Национални награди
Голяма награда за живопис – 4 000 лв.
Голяма награда за скулптура – 4 000 лв.
Голяма награда за графика – 4 000 лв.
Статуетка от известен автор за трите големи награди
Изложба в чужбина на всички наградени творби от регионалните и финалната изложби
Издаване на каталог на 2 езика , в които са представени всички наградени творби от регионалните изложби и големите награди , и по една творба от всички номинирани автори , които участват във заключителната изложба в София през октомври 2010
Допуснатите за участие във финалната изложба автори получават безплатен екземпляр от него.
Диплом за всички наградени и номинирани автори .

Големите награди се връчват заедно със специална награда статуетка в деня на откриването на заключителната Националната изложба-конкурс в София.

Наградените работи по т.1 остават собственост на Алианц България и влизат
в колекцията на дружеството .

Честита Нова Година!


Екипът на Художествена галерия - Добрич Ви пожелава плодотворна, здрава и щастлива Нова Година!
The team of the Dobrich Art Gallery wishes you a Happy New Year!