петък, 20 декември 2024 г.

Изложба на Дружеството на художниците в Добрич

 

60-годишнината от създаването на Дружеството на художниците в Добрич бе отбелязана тържествено с откриването на ежегодната изложба в Художествена галерия – Добрич. 27 автори, чиито имена са познати на добричката публика и чийто стил е утвърден и разпознаваем с годините, участват с общо 52 творби, подредени в две от залите на галерията. Експозицията включва живопис, графика, скулптура, керамика, рисунка и фотография, създадени през последната година.

Директорът на галерията Недко Недков направи кратка ретроспекция на дейността на Дружеството на художниците в Добрич през 60-те години на неговото съществуване, отдавайки почит на основателите му, допринесли за разцвета на културния живот в града и за развитието на фонда на ХГ – Добрич. Той обяви и успешния завършек на съвместния проект с Дружеството на писателите – издаването на поетично-художествена антология на Добрич, която ще излезе от печат в началото на 2025 г., включваща писатели, поети и художници, творили в Добрич и областта от края на XIX век до наши дни.

За празничната атмосфера допринесе поетичната разходка на писателя Сашо Серафимов сред експонатите в изложбата, който с изяществото на словото представи пред публиката романтично-носталгичен „прочит“ на творбите.

Откриването на традиционната изложба на Дружеството на художниците в Добрич е последното събитие в изложбения календар на ХГ – Добрич. Екипът на галерията завършва една успешна и плодотворна година и вече работи по новите идеи и инициативи за 2025 г., които ще бъдат своевременно оповестявани в сайта ни и социалните мрежи.

Желаем на всички светли и благословени празници, здраве, творческо вдъхновение и просперитет през Новата 2025 година!







четвъртък, 21 ноември 2024 г.

Изложба живопис на Венета Ганчева

 

За четвърти път художничката Венета Ганчева откри самостоятелна изложба в Художествена галерия – Добрич. В края на една наситена с творчески изяви година, на 21.11. тя представи пред публиката в родния си град 12 голямоформатни  живописни платна. За всяка от своите творби художничката създава множество малки рисунки – проекти, от които избира най-подходящия „да се вдигне на голямо“,  както тя се изразява. Игрите на подсъзнанието създават фантазни форми и светове, които въздействат с ярките си колоритни решения и черен контур. В абстрактните платна се открояват развити и осмислени в живописни похвати текстилните техники, с които Венета Ганчева свободно борави, утвърждавайки своя собствен художествен почерк. Многослойни, монолитните цветни петна са ту равно положени, ту раздвижени с издраскване на горния живописен слой или от добавения за обогатяване на фактурата речен и морски пясък. Черният  контур е главен герой, следващ подсъзнателното движение на ръката, свободно виещ се из картинното поле и оформящ някъде по-плавни, другаде по-остри форми.  В настоящата изложба Венета Ганчева е избрала да заложи на студената гама – синьото и зеленото са разработени в многобройни нюанси и умело подчертани като контрапункт от жълтото.

Николай Тодоров, колега и приятел на Венета Ганчева, отбеляза, че за нея настоящата изложба е естествено продължение на една изключително ползотворна и успешна в творческо отношение година, изпълнена с многобройни участия в национални изложби, в които стилът на авторката става все по-ярко изразен и разпознаваем за публиката.

 На рождения си ден добричката художничка кани зрителите да съпреживеят нейните чувства, емоции и усещания чрез ритъма на цветовете и движението на линиите.

 


 






неделя, 17 ноември 2024 г.

ГОДИШНИНИ. „МОРЕТО“ – изложба от фонда на ХГ - Добрич

 

През 2024 г. честваме годишнини на художници със забележителен принос в българското изкуство – Атанас Попов (1894-1980), Христо Каварналиев (1894-1951), Георги Баев (1924-2007), Никола М. Даскалов (1924-2001). Техни творби се съхраняват във фонда на галерията. Обединяваща в подбора на творбите за изложбата е темата за морето. Художниците принадлежат към различни поколения, родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, и в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на собствените си художествени търсения. Всеки от тях оставя следа в голямата картина на новосъздаващата се маринистична традиция в младото българско изкуство след Освобождението.

През 1934 г. Христо Каварналиев (роден 1894 г. във Варна), получава голямо признание в луксозното издание по случай 50 години българско изкуство след Освобождението, където Андрей Протич пише за него като един от тримата български маринисти заедно с Александър Мутафов и Йордан Кювлиев: „Най-голямо разнообразие на морето, с неговите брегове и платноходите, и най-голямо движение на водата, разбунтувана до бесуване стихия, дава Христо Каварналиев.“ Последвалите изяви утвърждават художника, като един от най-бележитите представители на маринистиката в България. Той е голям родолюбец и радетел за освобождението на Южна Добруджа. Особено емоционален момент за него е гостуването му в Добрич с изложба от 100 платна (1929).

Атанас Попов, роден през 1894 г. в село Паскалево, Добричко, е художник, театрален деец, сценограф и режисьор, чиято дейност е свързана с културния живот на Добрич от 1928 г. до 1958 г. През 1928 г., след завършването на Художествената академия и факултета по философия в Букурещ, се завръща в Добрич и основава първата българска театрална трупа „ Студия“, която по-късно прераства в Добрички общински театър, на който е дългогодишен директор, постановчик и сценограф. През 1929 г. сп. „Добруджански преглед“ публикува обзор на уредените през годината изложби, където за участието на А. Попов се казва: „У А. Попов всяка картина е старателно разработена и завършена. Всичко е изживяно и вярно предадено… За А. Попов имаме всички данни да вярваме, че в скоро време ще заговорят за него някои от най-големите парижки художествени списания…“

За роденият в Бургас през 1924 г. Георги Баев - Джурлата морето също е съдба и житейска посветеност. Още през 1961 г. той получава Първата награда на национална младежка изложба за картината „Рибарски мрежи“. Постепенно през годините морето, брегът, рибарските мрежи и лодките губят конкретните си очертания и се превръщат в символи. Морето – синьо, зелено, виолетово, черно и постоянното присъствие на брега с рибарските мрежи и лодките, където човекът е само сянка, усещане, намек, сякаш някой току що е излязъл от кадъра, за да не наруши баланса на композицията, която с времето става все по-изчистена и все по-разпознаваема за автора. Джурлата остава докрай верен на родния Бургас, дори когато след големия пожар през 1983 г. му предлагат ателие в София. Изгорели са подготвените за изложба повече от 200 картини. От пепелището се ражда изключително силната изложба под мотото „Обикновен фашизъм“.

Никола М. Даскалов е роден през 1924 г. във Варна. Завършва философия в СУ "Климент Охридски" в годините от 1944 г. до 1948 г. Живописец, приложник, художник- изпълнител в Българска кинематография - отдел „Мултипликация". От 1950 до 1953 г. работи в издателство „Народна просвета“. Художник и главен художник в сп. Българска фотография (1957-1972) с прекъсвания. Проектант и изпълнител в Природонаучните музеи в Добрич, Варна,Тервел, Бургас, Исторически музей Балчик, Художествена галерия Балчик, Музей на медицината Варна.

Работи в жанровете на пейзажа и натюрморта. Урежда множество самостоятелни изложби в страната и чужбина

Постмодернист, който прави „осезаемо нематериалното и имагинерното и обогатява нашата сетивност с нова представа за света” (Ванко Урумов – от откриване на изложбата на Н. Даскалов в Добрич, 1995 г.)

 

неделя, 6 октомври 2024 г.

Изложба „Графика и рисунка“ на пловдивските художници Румен Нечев и Янко Ненов

На 3 октомври 2024 г. в Художествена галерия – Добрич бе открита изложба „Графика и рисунка“ на пловдивските художници Румен Нечев и Янко Ненов. Изложбата представя 64 творби на двамата автори, участници в различни предходни издания на пленер „Хартията“.

Експозицията е възможност добричката публика да се запознае по-цялостно и задълбочено с творчеството и развитието на двамата автори, свързани от дългогодишно приятелство. Различни в използваните художествени техники и похвати, но отличаващи се с особена прецизност към детайла и отправените послания, Румен Нечев и Янко Ненов създават впечатляваща компилация от графики и рисунки в черно-бяло и в цвят. Цветните рисунки на Янко Ненов, обединени в цикъла „Сладостта от безгрижието“ ни представят красивия и същевременно илюзорен свят, в който понякога пребиваваме. Графиките на Румен Нечев са пестеливи откъм цвят, лаконични в изразните средства, но притежават фина естетика и категоричност на внушението.
Изложбата е продължение на традицията за представяне творчеството на изявени и активно работещи утвърдени български художници в ХГ – Добрич. Заповядайте!












неделя, 8 септември 2024 г.

Пленер „Хартията – Същност и намеса“ 2024

 

На 5 септември 2024 г. бе открита изложбата от пленер „Хартията – Същност и намеса“ 2024. В дните на пленера бяха създадени над 50 творби, обхващащи различни състояния и качества на хартия – напластяванията на колажа, обемите от хартиена каша, пространствените инсталации и хартиени обекти, заиграващи се със светлината. Десетимата художници, представители на различни направления и поколения, боравят със същността на хартията, превръщайки я от утилитарен материал в художествено произведение.

Изложбата бе открита от директора на галерията Недко Недков, който връчи на участниците дипломи за цялостно представяне и им благодари за ползотворната работа.
Специалният гост-участник в пленера, изкуствоведът Румена Калчева, сподели своите наблюдения върху творческия процес, особеностите в работата на всеки от художниците и цялостното въздействие на изложбата, експонирана в две от залите на галерията.
В рамките на проект „Хартията – Същност и намеса“ 2024, финансиран от Министерството на културата и Община град Добрич, предстои издаването на двуезичен каталог.
Изложбата продължава до края на м. септември. Заповядайте!













четвъртък, 1 август 2024 г.

„МЕЖДУ ЧЕРНО & БЯЛО“ - графика и рисунка на Веселин Дамянов-Ves

 

На 1 август 2024 г. от 17:30 часа в Художествена галерия - Добрич се откри изложбата „МЕЖДУ ЧЕРНО&БЯЛО“ - графика и рисунка на Веселин Дамянов-Ves.

Двадесет и осем графични разкази представя Вес пред публиката, ценители, граждани и гости на града ни, при откриването на изложбата, която е първата самостоятелна на автора в Добрич. Творбите са създадени през последните няколко години, като някои от тях са съвсем нови.

Вълнуващите артистични откровения за заобикалящото ни са изпълнени със ситуации, хора и животни, спокойни или търсещи, откриващи и искрени със себе. Изключителната му способност да борави с гледни точки, да пресъздава образи в тяхната същност, да „опредметява“ и превръща несъвършенствата във въздействащи художествени послания, утвърждават яркият му и разпознаваем творчески почерк. Черно-бели графични изображения /висок печат/ с цветни петна и елементи, представят пред зрителя на настоящата изложба пространствено-времеви монолози, определящи същността на персонажите - одухотворени образи или неодушевени обекти, реални или плод на яркото въображение на художника. Сложни и нюансирани в рисунката, в графичните отпечатъци цветовете са наситени - червено, жълто, зелено, синьо, изявяващи различни черти на характера, с присъщия за художника непринуден, наивистичен, но категоричен първичен израз в изобразяването на човека. Осезаема във фрагмента, откриваме динамиката на преживяното, омиротворена в спокойствието на обобщените обеми и хармонична в цялостното графично въздействие на формата. В богатството от графични състояния, образи и сложни акценти, в неповторимата, пълна с живот реалност на автора липсва отчуждение. Спецификата в творческия изказ на Веселин Дамянов – VES провокира рутината и фокуса на ежедневието, подтиквайки ни да го преоткрием и преживеем отново сетивно осъзнато.

За изложбата автора споделя: „ Пред добричката публика представям графични листове смесена техника с авторска намеса. Рисувам всеки ден, без да чакам музата и вдъхновението да дойдат, просто работя и нещата се получават от само себе си.“

Изложбата може да разгледате до 2 август 2024 г.

Заповядайте!










 

 

четвъртък, 25 юли 2024 г.

ЧОВЕК/ЪТ. Следи на фронта – рисунки от Борис Денев

 

На 24 юли в зала 1 на Художествена галерия – Добрич се откри изложба „ЧОВЕК/ЪТ. Следи на фронта – рисунки от Борис Денев“. Експозицията е от фонда на Художествена галерия „Борис Денев“ – Велико Търново и представя 40 рисунки на един от най-значимите представители на Българското изкуство от началото на 20 век.

Творбите свидетелстват за ярките постижения на Денев и проследяват непознати за публиката търсения в неговия дълъг художествен път. Очертаващи важни аспекти от неговото човеколюбие, рисунките предоставят възможност на зрителя да се докосне до истинското лице на войната, трескаво пресъздадено чрез сложни психологически състояния и портрети.
„…В творчеството на Денев за първи път на пиедестал е поставен обикновеният войник. Онзи специфичен човешки образ, на чието лице са изписани неговите душевни преживявания и бит, тежестите и несгодите, които изпитва по време на война.…“ - споделя за творбите в изложбата д-р Мартин Митев. И още: „…в началото рисунката следва спокойното лъкатушене на линията на автора, създавайки усещане за лек и изящен щрих. …Изразните средства са толкова отчетливи и същевременно с това толкова пестеливи, че сякаш тук не присъства множеството, а един човек, една мисъл, един затаен дъх.“
При откриването, директора на ХГ – „Борис Денев“ разказа за изложбата, чието гостуване в Добрич е в продължение на честванията, посветени на 140 години от рождението на художника и има за цел да популяризира неговия живот и творчество.
Експозицията е допълнена с информационни табла представящи един малко познат период от творчеството на Денев, където основен обект на неговите наблюдения и изучаване е човекът и тихият героизъм във времето между битките, когато е сам със себе си, с несгодите и лишенията, с мисълта за родината и семейството си.
Изложбата се осъществява по покана на екипа на ХГ-Добрич и е резултат на доброто сътрудничество между двете галерии. Експозицията може да бъде разгледана до края на месец август.

Очакваме Ви!